Sanatçılar #müziksusmasın Etiketiyle Sosyal Medyada Tek Yürek Oldu

Sanatçılar #müziksusmasın Etiketiyle Sosyal Medyada Tek Yürek Oldu

Yaklaşık bir buçuk yıldır evine ekmek götüremeyen sektör çalışanları, hükümete çağrıda bulunuyor: Lütfen artık bizi görün, bizi duydun.

Dünyayı kasıpkavuran binlerce can alan koronavirüs salgını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğlence sektörünü olumsuz etkiledi.

Pek çok müzisyen bir yılı aşkın süredir sahneye çıkamıyor, evine ekmek götüremiyor faturalarını kiralarını ödeyemiyor. Sadece sahne sanatçılarını kastetmiyoruz, orkestrasından sescisine, ışıkçısından mekan çalışanlarına kadar bu sektörden ekmek yiyen yaklaşık 1 milyon kişi zorda.

İnsan hayatının mevzubahis olduğu bu krizde bir buçuk yıldır sabreden ama artık hayatını sürdürememe noktasına gelen müzisyenler, kademeli normalleşme sürecinde kendilerinin adeta yok sayılmasına tepkili.

Onların tek isteği var sınırlı da olsa önlemler çerçevesinde işlerini yapabilmek hayatlarını idame ettirebilmek.

Bizler Kral Grubu olarak her daim elele olduğumuz, birlikte var olduğumuz müzik sektörüne bu haklı ağrılarında da sonuna kadar destek veriyoruz, yanlarında olduğumuzu yineliyoruz.

Müzik susmasın, müzisyenler sahnelere dönsün, sektör tekrar canlansın istiyoruz.

Sosyal medyada çağrılarını dile getiren bazı sanatçı paylaşımları...

TARKAN: Pandemi sürecinde müzik ve eğlence sektörüne yapılan haksızlık ve çifte standart hiç hoş değil. Yetkililerin sanata ve sanatçıya karşı duyarsız saygısız yaklaşımı ise ayrıca çok üzücü ve düşündürücü. Yetkili merciler acilen müzik ve eğlence sektörünü destekleyici yönde yeni karar ve uygulamalarla sanata, sanatçıya, tüm sanat çalışanlarına ve emekçilerine sahip çıkmalı.

AYNUR AYDIN : Müzik yaşatır, müzik motive eder, müzik yarının kaygılarını siler bizi bugünü umutla yaşamaya teşvik eder.

1.5 yıldır müziğin sesi kısık.... 1.5 yıldır en küçüğünden en büyüğüne topluma hizmet veren tüm işletmeler kapalı ve o kapalı kapıların ardında sesimizi duyurmaya çalışırken birkez daha bize kilit vuruldu.

Bir sanatçının yapacağı konserden yüzlerce insan evine gülerek gidiyor. Biz tüm tedbirlerimizi alıp tekrar herkesi gülümsetmeye ekip arkadaşlarımızın yeniden hayata adapte olmasını sağlamaya hazırız. Yerel işletmelerimizi görmezden gelinmesine göz yummuyoruz. Sinema tiyatro gece klübü ve müzik ile bağlantılı tüm sanat etkinliklerinin tıpkı diğer mekanlar gibi açılmasını istiyoruz.

İKİLEM: Mekanlar, çalışanlar ve sanatçılar olarak herkesi ve yetkili idari kuruluşları sahnelerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Resmi ya da kamu, küçük ya da büyük herkes, bu durumdan kurtulmamızda rol oynayabilir.

Görselimizi, kendi hesaplarınızda ya da çevrenizle paylaşarak, sesimizi daha fazla insana ve kuruma ulaştırmamızda yardımcı olabilir ve sektörümüze katkı sağlayabilirsiniz. Ya da “Gözünü Yumma” görselini, gözlerinizi kapadığınız bir fotoğrafınızı çekip, paylaşarak kendiniz yaratabilirsiniz. Tüm paylaşımlarınıza hashtaglerimizi eklemeyi unutmayın!

Bugüne kadar hep güzel günlerde beraberdik, şimdi de birlikte olalım. #sahnenesahipçık #gözünüyumma


 

Paylaş