OLCAYTO AHMET TUĞSUZ KİMDİR ?

OLCAYTO AHMET TUĞSUZ KİMDİR ?
  • 0
  • 121
  • 25 Mart 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Talas Amerikan Ortaokulu’nda ilk müzik grubunu kurdu. Bu gruba davulcu olarak seçtiği Ayhan Sicimoğlu halen bu alanda popüler bir isim.

Ortaokul sonrasında lise öğretimi için Tarsus Amerikan Koleji’ne geçti.  Bu okulun ananevi müzik grubu olan Echoes’ın Ritm Gitarist ve Solisti , aynı zamanda da lideri idi. Bu grup bölgenin en popüler müzik grubu olduğu gibi verdikleri konserlerin biletleri İstanbul’dan gelen ünlü müzik gruplarından önce tükeniyordu. Okulun basketbol takımında yer aldı, tiyatro kolunun da önemli bir oyuncusu oldu.

Ünivrrsite sonrası  Engin Cezzar – Gülriz Sururi Tiyatrosu tarafından Türkiye’de sahnelenmeye başlanan  HAIR adlı müzikalde rol aldı.

Müzikalden hemen sonra bu müzikalde tanışıp yakın arkadaş olduğu Dağhan Baydur ile listelere giren Bir Beste Yapsak adlı ilk 45’liğini çıkarttı. Yine Dağhan ile sayısız reklam müziğine imza attılar.

Okul sonrasında 1 yıl için ABD’ne gitti ve dönüşünde şahıs şirketini kurarak demir ticareti yapmaya başladı.

TRT’nin 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışmaları’na katılma kararı alması üzerine demir ticaretine devam etmekle beraber  1978 yılında Dağhan ve kuzeni Zeynep Tuğsuz ile birlikte yanlarına Nilüfer’i de alarak bu  yarışmaya katıldılar ve bu dörtlü bir Dağhan Baydur bestesi olan SEVİNCE adlı şarkıları ile ünlü rakiplerini geçerek  Paris’te yapılan Avrupa finalinde NAZAR adı altında Türkiye’yi temsil etti.

Yarışma sonrasında askerlik görevini yapmak üzere önce Tuzla Piyade Okulu’na oradan da  İngilizce imtihanında en yüksek notu aldığı için ismine gelen tayin ile Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na gitti.

Askerlik sonrasında demir ticaretine devam etti ama müzik ile ilişkisini de bırakmadı ve önce 1981 Eurovision Şarkı Yarışması’nda finale kaldı, daha sonra da   Yeni Bir Gün Başlıyor adlı uzunçalarını çıkarttı.

İşlerinin çok iyi gitmesine rağmen yaratıcı tarafını öne çıkaracak bir işte çalışma arzusu nedeni ile demir ticaretini bıraktı ve bir arkadaşından gelen teklif üzerine alanında rakipsiz olan ve fuarlar , moda gösterileri ve anahtar teslimi etkinlikler organize eden UFAŞ A.Ş.nin başına geçti.

UFAŞ A.Ş ile İstanbul Moda Haftaları, Boat Show’lar, Kadınca Fuarı ve aralarında en önde gelen markaların defileleri de olmak üzere 100’lerce etkinlik organize etti.

Hülya Avşar, Neşe Erberk gibi isimlerin kazandığı Güzellik Yarışmaları’nın organizasyonunu yaptı.

İşlerinin çok yoğun olmasına rağmen aynı yıl Neco ile 1982 Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı ve HANİ adlı şarkısı ile 1.liği kazanarak ülkemizi İngiltere’de temsil etti.

Eurovision’un hemen sonrasında da yine Neco ile Türkiye adına Güney Kore’de Seoul Şarkı Yarışması’na  katıldı ve 3.lük ödülünü kazandı.

Seyyal Taner ile ilk çalışması olan Naciye adlı şarkısı yılın şarkısı seçildi.

Kore dönüşünde Engin Cezzar – Gülriz Sururi’den gelen Kaldırım Serçesi adlı oyunda rol alma teklifini de geri çevirmedi ve gündüz UFAŞ A.Ş. deki işinin başında , akşam ise Yves Montand rolü ile sahnede oldu.

1985 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na bu sefer iki şarkı ile katıldı ve ikisi ile de finale kaldı. MFÖ’nün 1.liği aldığı bu yıl şarkısı SEV 1 puan farkı ile ikinci oldu.

Aynı yıl UFAŞ’dan ayrılma kararı aldı ve etik olarak 1 yıl iş yapmaması gerektiğini düşündüğünden 35 yaşında bir master yapma kararı aldı.

22 yaşındaki sınıf arkadaşları ile birlikte yaptığı Uluslararası İşletmecilik İhtisası’ nı  birincilikle bitirdi ve diplomasını dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın elinden aldı.

Master yapıyor olduğu için 1986 yılında Eurovision’a katılmama kararı aldı  ama TRT o yıl  elemelere gönderilen eserler arasında ülkemizi temsil edecek bir şarkı bulunamamıştır diyerek Barış Manço, Melih Kibar, Selmi Andak ve Selçuk Başar ile birlikte kendisinin de aralarında bulunduğu 5 besteciye sipariş verme kararı alınca Seyyal Taner’in söylediği bestesi ile finalde yer aldı.

Yarışmaya katıldığı şarkısı Dünya  finalde Halley adlı şarkı ile eşit puan aldı . TRT her iki şarkıyı da 1. olarak ilan etti ama ülkemizi temsil etme görevini Halley adlı şarkıya verdi.

Master sonrası Net Holding şirketlerinden İnter Turizm ve Seyahat A.Ş adlı şirketin Genel Müdürü oldu ve bu şirketi sıfırdan alarak Rolls Royce , Cadillac Silverhawk Limousine, Mercedes 500 SL gibi 100 adet lüks araçtan oluşan bir filo ile limuzin hizmeti veren bir şirket haline getirdi.  Aralarında Prens Charles’ın da bulunduğu 100’lerce ünlü devlet adamı, sanatçı, iş adamı ve kuruma bu hizmeti sundu.

Net Holding İcra Kurulu Üyesi ve İnter Turizm A.Ş. Genel Müdürü görevleri devam ederken  TRT’nin 1987 Eurovision Şarkı Yarışması için sipariş vermek üzere seçtiği Türkiye’nin en iyi 10 bestecisinden biri oldu. Şarkım Sevgi Üstüne adlı bestesi ile bu yarışmayı da kazanarak Türkiye’yi Brüksel’de temsil etti.

Birincilik ödülünü TRT Genel Müdürü’nün elinden alırken “bu benim son Eurovision yarışmam” diyerek bir daha bu yarışmalara katılmadı.

1989 yılında bazı tesadüfler sonucunda Polonya’ya gitti ve komünizmin yıkılmasına yakından şahit oldu.  Komünizm sonrası oluşan büyük iş potansiyeli ve ülkenin yüksek kültür düzeyi nedeni ile iş hayatına burada devam etmeye karar vererek POINT  (Poland International) adlı şirketi kurdu.

Kayahan , Nilüfer, Nükhet Duru’nun katıldığı Sopot Müzik Yarışması organizasyonları içinde yer aldı.

Bir Polonya şirketinin Rusya’da organize ettiği ilk güzellik yarışması olan Miss Moscow Güzellik Yarışması’nda jüri başkanlığı  yaptı.

Polpnya’dan döndüğünde kurduğu Promot Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti. ile ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde her sektörün önde gelen firmalarının tanıtıma ve marka konumlanmasına yönelik etkinlik organizasyonlarını gerçekleştirdi.  Tüm büyük markalar için  sayısız kez marka konumlamasına yönelik etkinlikler organize etti.

Efes Antik Tiyatro’da ve İstanbul Açık Hava Tiyatrosu’nda  iki ülke  arasındaki ilişkileri iyileştirmek amacı ile ünlü Yunan şarkıcı Kaloyannis ve Nükhet Duru’nun yer aldığı KALİMERHABA adlı bir Türk Yunan Dostluk Konseri organize etti.

Cindy Crawford, Elle Mac Pherson, Eva Herzigova, Linda Evangelista, Karen Mulder gibi dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü Top Modelleri ile çalıştı, PAVAROTTI konser organizasyonunu yönetti.

Vakko ve Beymen başta olmak üzere Türkiye’nin tüm büyük markalarını bir araya getiren NİŞANTAŞI’M organizasyonunu gerçekleştirdi.

Cumhuriyet’in 75. Yılı’nda  Giyim Sanayicileri Derneği adına Türk Giyim Sanayi Kutlamaları’nı organize etti.

Altı yıl süre ile Ahmet Çalık’ın sahip olduğu GAP firması için Türkmenistan’da mega organizasyonlara imza attı.

Avrupa’da top oynayan en iyi basketbolcuların Batı ve Doğu Karması olarak karşı karşıya geldikleri ve 132 ülkede naklen yayınlanan FIBA’nın ilki İstanbul’da yapılan EUROSTARS organizasyonunu gerçekleştirdi. Sonraki yıllarda Tel Aviv ve Berlin’de gerçekleştirilen EUROSTARS organizasyonlarında da danışmanlık yaptı.

Birleşmiş Milletlerin  50.Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde New York’taki Genel Kurul Salonu’nda yapılan defileyi organize etti ve Mevlana’nın sözleri üstüne yaptığı besteyi sergiledi.

Internetin iş hayatında ağırlık kazanması üzerine 2000 yılında 360 Derece Bilişim Hizmetleri Ltd.Şti’ni kurdu. Dijital görsellik alanında büyük bir devrim yaratan iPIX adlı ABD menşeli görsel yazılımın Türkiye temsilciliğini aldı.

2003 yılında Serhat Hacıpaşalıoğlu ve Viktor Lazlo için yaptığı Total Disguise adlı şarkı hızla dünyanın bir çok ülkesinde listelere girdi ve yüzlerce  “compilation” CD’sinde yer aldı.

Rusya’nın en ünlü şarkıcılarından ve Putin’in Halkın Sanatçısı ödülünü verdiği Tamara Gverdsiteli, Beyaz Rusya’nın 1 numaralı şarkıcısı Angelica Agurbash ve Yunanistan’a Eurovision’da 1.lik getiren Helena Paparizou da bu şarkıyı Serhat Hacıpaşalıoğlu ile birlikte seslendirdiler. Tamara Gverdsiteli için iki yeni beste daha yaptı.

Rusya’nın yine Putin ödüllü şarkıcısı Philip Kirkorov’un Moskova ve Berlin’deki konserlerine davet edildikten sonra Kirkorov’u  Antalya konserinde  Sezen Aksu ile bir araya getirdi .

2004 yılında KALİMERHABA adlı organizasyonu bu kez Show TV için bir “prime time” TV programı olarak ekranlara taşıdı.

2013 yılında kurduğu ve solistliğini de kendisinin yaptığı PERVANE adlı rock grubu ile tüm söz ve müziklerin kendisine ait olduğu MANOLYA adlı CD’yi çıkarttı. Grup başta Beyoğlu Hayal Kahvesi olmak üzere bir çok mekanda konserler verdi, Vodafone Liselerarası Müzik Yarışması kapsamında 3 gün sahne aldı.

Serhat Hacıpaşalıoğlu için yaptığı ikinci şarkı Chocolate Flavour da büyük bir uluslararası başarı kazandı.

“Rating”lerde hep birinci sırada yer alan BUZDA DANS ( 2 kez) ve ŞARKI SÖYLEMEK LAZIM adlı TV programlarında jüri üyesi olarak görev aldı.

Yine Serhat Hacıpaşalıoğlu için bestelediği  Je M’adore adlı şarkısı büyük bir başarı göstererek İngiltere Dans Şarkıları (UK Dance Charts) listesinde 2 Almanya Dans Şarkıları Listesi’nde (German Dance Charts)  1 numaraya yükseldi. YouTube izlemesi çok kısa bir sürede milyonu aştı.

Bu başarı sonrasında gelen teklif üzerine Stockholm’de yapılan 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nda San Marino’yu Serhat ile birlikte “I Didn’t Know “adlı bestesi ile temsil ettiler.

Bu yarışmanın ilk kez ABD’de canlı olarak yayınlanması sonucunda bu bestesi It’s Rainin’ Man adlı şarkısı ile tüm dünyada büyük ün yapan Martha Wash’ın dikkatini çekti ve yarışma sonrasında Serhat ve Martha Wash tarafından bir düet olarak piyasaya sunuldu.

Yayınlanmasından kısa bir süre sonra şarkı  Celine Dion , Drake, David Guetta  gibi dünya çapında isimlerin önünde dünyanın en  prestijli müzik listesi olan Billboard American Dance Charts’a  38. sıradan girdi ve 25 numaraya kadar yükseldi .

18 yıl süre ile Liselerarası Müzik Yarışması’nda jüri üyesi olarak görev yaptı.

Yine aynı sürede aralarında Ertuğrul Özkök, Güneri Cıvaoğlu, Fatih Altaylı, Mehmet Yaşin, Ali Esad Göksel, Ahmet Örs  gibi isimlerin de yer aldığı Gecce Gurme Kurulu’nda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir