SİVAS MADIMAK’TA YAKILANLAR ANILIYOR

SİVAS MADIMAK’TA YAKILANLAR ANILIYOR
  • 0
  • 37
  • 2 Temmuz 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Sivas Madımak’ta yakılarak yaşamını yitirenler katliamın 31. yılında bugün anılıyor. Sivas’taki törene CHP liberi Özgür Özel de katılacak.
31 yıl önce, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli ‘nde yakılarak öldürülen 35 sanatçı ve aydın Sivas’a birlikte Türkiye’nin birçok yerinde anılacak. 2 Temmuz 1993 günü, Cuma namazının ardından laiklik karşıtı grup tarafından Madımak Oteli’nde çıkarılan yangın sonucu yaşamını yitirenler, Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak üzere Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak kente gelmişti. Madımak Oteli’nde Muhibe Akarsu, Muhlis Akarsu, Gülender Akça, Metin Altıok, Ahmet Alan, Mehmet Atay, Sehergül Ateş, Behçet Aysan, Erdal Ayrancı, Asım Bezirci, Belkıs Çakır, Serpil Canik, Muammer Çiçek, Nesimi Çimen, Carina Cuanna, Serkan Doğan, Hasret Gültekin, Murat Gündüz, Gülsüm Karababa, Uğur Kaynar, Asaf Koçak, Koray Kaya, Menekşe Kaya, Handan Metin, Sait Metin, Huriye Özkan, Yeşim Özkan, Ahmet Öztürk, Ahmet Özyurt, Nurcan Şahin, Özlem Şahin, Asuman Sivri, Yasemin Sivri, Edibe Sulari İnci Türk ve Kenan Yılmaz yaşamını yitirmişti.

Firar Ettiler
Olayın hemen ardından 35 kişi gözaltına alınmış, sonrasında gözaltı sayısı 190’a kadar çıkmıştı ancak 66 kişi serbest bırakıldı ve geri kalanlar “Laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışmak” suçuyla Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 1 yıl boyunca yargılandı. “Sivas davası” olarak tarihe geçen mahkeme sonucunda 22 sanık 15’er yıl, 3 sanık 10’ar yıl, 54 sanık 3’er yıl, 6 sanık 2’şer yıl hapisle cezalandırıldı. Yargılananlardan 37’si ise beraat etti. Takip eden yıllarda Yargıtay DGM kararını bozdu ve sanıklar yeniden yargılandı. 1998’de onaylanan yeni kararda 33 sanık idam, 14 sanık ise 15 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı ancak idam cezaları usul noksanlıkları nedeniyle bozuldu. Usul eksiklikleri giderildikten sonra 2000 yılında yeniden idam cezasına çarptırılan 33 sanık 2002’de idam cezasının kaldırılması ile müebbet hapse mahkum oldu.  Zaman içerisinde tahliyeler ile hapisteki kişi sayısı 33’e düştü. Sivas katliamının kilit isimlerinden 8 sanık ise 1997’deki bozma kararı sonrasında firar ederek kayıplara karıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir